Refer to our Eureka 2nd Grade Module 3 Lesson 10 Answer Key Solve the problems. You can understand the concepts in-depth with the help of the Eureka Math Book Answers 2nd Grade solution Key. We provide the step by step explanations for all the questions by using the figures. You can easily understand the concepts in-depth with the help of the Eureka Math Answer Grade 2nd Module 3 Lesson 10.

## Engage NY Eureka Math 2nd Grade Module 3 Lesson 10 Answer Key

Students who feel difficulty in solving the problems can quickly understand the concepts with the help of our Eureka Math Book 2nd Grade Module 3 Lesson 10 Answer key. In order to excel in the exam, we suggest the students of 2nd standards refer to the Eureka Math Book 2nd Grade Module 3 Lesson 10 Answer key.

### Eureka Math Grade 2 Module 3 Lesson 10 Sprint Answer Key

A. Expanded Form

Answer:

100 + 20 + 3 = 123, 100 + 20 + 4 = 124, 100 + 20 + 5 = 125, 100 + 20 + 8 = 128, 100 + 30 + 8 = 138, 100 + 40 + 8 = 148, 100 + 70 + 8 = 178, 500 + 10 + 9 = 519, 500 + 10 + 8 = 518, 500 + 10 + 7 = 517, 500 + 10 + 3 = 513, 700 + 30 = 730, 700 + 3 = 703, 30 + 3 = 33, 700 + 33 = 733, 900 + 40 = 940, 900 + 4 = 904, 40 + 4 = 44, 900 + 44 = 944, 800 + 70 = 870, 800 + 7 = 807, 70 + 7 = 77, 800 + 77 = 877, 300 + 90 + 2 = 392, 400 + 80 = 480, 600 + 7 = 607, 200 + 60 + 4 = 264, 100 + 9 = 109, 500 + 80 = 580, 80 + 500 = 580, 2 + 50 + 400 = 452, 2 + 400 + 50 = 452, 3 + 70 + 800 = 873, 40 + 9 + 800 = 849, 700 + 9 + 20 = 729, 5 + 300 = 305, 400 + 90 + 10 = 500, 500 + 80 + 20 = 600, 900 + 60 + 40 = 1000, 400 + 80 + 2 = 482, 300 + 60 + 5 = 365, 200 + 27 + 5 = 232, 8 + 700 + 59 = 767, 47 + 500 + 8 = 555.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the numbers in the expanded form.

100 + 20 + 3 = 123, 100 + 20 + 4 = 124, 100 + 20 + 5 = 125, 100 + 20 + 8 = 128, 100 + 30 + 8 = 138, 100 + 40 + 8 = 148, 100 + 70 + 8 = 178, 500 + 10 + 9 = 519, 500 + 10 + 8 = 518, 500 + 10 + 7 = 517, 500 + 10 + 3 = 513, 700 + 30 = 730, 700 + 3 = 703, 30 + 3 = 33, 700 + 33 = 733, 900 + 40 = 940, 900 + 4 = 904, 40 + 4 = 44, 900 + 44 = 944, 800 + 70 = 870, 800 + 7 = 807, 70 + 7 = 77, 800 + 77 = 877, 300 + 90 + 2 = 392, 400 + 80 = 480, 600 + 7 = 607, 200 + 60 + 4 = 264, 100 + 9 = 109, 500 + 80 = 580, 80 + 500 = 580, 2 + 50 + 400 = 452, 2 + 400 + 50 = 452, 3 + 70 + 800 = 873, 40 + 9 + 800 = 849, 700 + 9 + 20 = 729, 5 + 300 = 305, 400 + 90 + 10 = 500, 500 + 80 + 20 = 600, 900 + 60 + 40 = 1000, 400 + 80 + 2 = 482, 300 + 60 + 5 = 365, 200 + 27 + 5 = 232, 8 + 700 + 59 = 767, 47 + 500 + 8 = 555.

Question 1.

100 + 20 + 3 = 123.

Answer:

100 + 20 + 3 = 123.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

100 + 20 + 3.

100 + 20 = 120.

120 + 3 = 123.

Question 2.

100 + 20 + 4 = 124.

Answer:

100 + 20 + 4 = 124.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

100 + 20 + 4.

100 + 20 = 120.

120 + 4 = 124.

Question 3.

100 + 20 + 5 = 125.

Answer:

100 + 20 + 5 = 125.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

100 + 20 + 5.

100 + 20 = 120.

120 + 5 = 125.

Question 4.

100 + 20 + 8 = 128.

Answer:

100 + 20 + 8 = 128.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

100 + 20 + 8.

100 + 20 = 120.

120 + 8 = 128.

Question 5.

100 + 30 + 8 = 138.

Answer:

100 + 30 + 8 = 138.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

100 + 30 + 8.

100 + 30 = 130.

130 + 8 = 138.

Question 6.

100 + 40 + 8 = 148.

Answer:

100 + 40 + 8 = 148.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

100 + 40 + 8.

100 + 40 = 140.

140 + 8 = 148.

Question 7.

100 + 70 + 8 = 178.

Answer:

100 + 70 + 8 = 178.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

100 + 70 + 8.

100 + 70 = 170.

170 + 8 = 178.

Question 8.

500 + 10 + 9 = 519.

Answer:

500 + 10 + 9 = 519.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

500 + 10 + 9.

500 + 10 = 510.

510 + 9 = 519.

Question 9.

500 + 10 + 8 = 518.

Answer:

500 + 10 + 8 = 518.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

500 + 10 + 8.

500 + 10 = 510.

510 + 8 = 518.

Question 10.

500 + 10 + 7 = 517.

Answer:

500 + 10 + 7 = 517.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

500 + 10 + 7.

500 + 10 = 510.

510 + 7 = 517.

Question 11.

500 + 10 + 3 = 513.

Answer:

500 + 10 + 3 = 513.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

500 + 10 + 3.

500 + 10 = 510.

510 + 3 = 513.

Question 12.

700 + 30 = 730.

Answer:

700 + 30 = 730.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

700 + 30.

700 + 30 = 730.

Question 13.

700 + 3 = 703.

Answer:

700 + 3 = 703.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

700 + 3.

700 + 3 = 703.

Question 14.

30 + 3 = 33.

Answer:

3 + 30 = 33.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

3 + 30.

3 + 30 = 33.

Question 15.

700 + 33 = 733.

Answer:

700 + 33 = 733.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

700 + 33.

700 + 33 = 733.

Question 16.

900 + 40 = 940.

Answer:

900 + 40 = 940.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

900 + 40.

900 + 40 = 940.

Question 17.

900 + 4 = 904.

Answer:

900 + 4 = 904.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

900 + 4.

900 + 4 = 904.

Question 18.

40 + 4 = 44.

Answer:

40 + 4 = 44.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

40 + 4.

4 + 40 = 44.

Question 19.

900 + 44 = 944.

Answer:

900 + 44 = 944.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

900 + 44.

900 + 44 = 944.

Question 20.

800 + 70 = 870.

Answer:

800 + 70 = 870.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

800 + 70.

800 + 70 = 870.

Question 21.

800 + 7 = 807.

Answer:

800 + 7 = 807.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

800 + 7.

800 + 7 = 807.

Question 22.

70 + 7 = 77.

Answer:

70 + 7 = 77.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

70 + 7.

70 + 7 = 77.

Question 23.

800 + 77 = 877.

Answer:

800 + 77 = 877.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

800 + 77.

800 + 77 = 877.

Question 24.

300 + 90 + 2 = 392.

Answer:

300 + 90 + 2 = 392.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

300 + 90 + 2.

300 + 90 + 2 = 392.

Question 25.

400 + 80 = 480

Answer:

400 + 80 = 480.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

400 + 80.

400 + 80 = 480.

Question 26.

600 + 7 = 607.

Answer:

600 + 7 = 607.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

600 + 7.

600 + 7 = 607.

Question 27.

200 + 60 + 4 =264.

Answer:

200 + 60 + 4 = 264.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

200 + 60 + 4.

200 + 60 = 260.

260 + 4 = 264.

Question 28.

100 + 9 = 109.

Answer:

100 + 9 = 109.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

100 + 9.

100 + 9 = 109.

Question 29.

500 + 80 = 580.

Answer:

500 + 80 = 580.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

500 + 80.

500 + 80 = 580.

Question 30.

80 + 500 = 580.

Answer:

500 + 80 = 580.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

500 + 80.

500 + 80 = 580.

Question 31.

2 + 50 + 400 = 452.

Answer:

400 + 50 + 2 = 452.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

400 + 50 + 2.

400 + 50 = 450.

450 + 2 = 452.

Question 32.

2 + 400 + 50 = 452.

Answer:

400 + 50 + 2 = 452.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

400 + 50 + 2.

400 + 50 = 450.

450 + 2 = 452.

Question 33.

3 + 70 + 800 = 873.

Answer:

800 + 70 + 3 = 873.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

800 + 70 + 3.

800 + 70 = 870.

870 + 3 = 873.

Question 34.

40 + 9 + 800 = 894.

Answer:

800 + 40 + 9 = 849.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

800 + 40 + 9.

800 + 40 = 840.

840 + 9 = 849.

Question 35.

700 + 9 + 20 = 729.

Answer:

700 + 20 + 9 = 729.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

700 + 20 + 9.

700 + 20 = 720.

720 + 9 = 729.

Question 36.

5 + 300 = 305.

Answer:

300 + 5 = 305.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

300 + 5.

5 + 300 = 305.

Question 37.

400 + 90 + 10 = 500

Answer:

400 + 90 + 10 = 500.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

400 + 90 + 10.

400 + 90 = 490.

490 + 10 = 500.

Question 38.

500 + 80 + 20 = 600.

Answer:

500 + 80 + 20 = 600.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

500 + 80 + 20.

500 + 80 = 580.

580 + 20 = 600.

Question 39.

900 + 60 + 40 = 1000.

Answer:

900 + 60 + 40 = 1000.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

900 + 60 + 40.

900 + 60 = 960.

960 + 40 = 1000.

Question 40.

400 + 80 + 2 = 482.

Answer:

400 + 80 + 2 = 482.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

400 + 80 + 2.

400 + 80 = 480.

480 + 2 = 482.

Question 41.

300 + 60 + 5 = 365.

Answer:

300 + 60 + 5 = 365.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

300 + 60 + 5.

300 + 60 = 360.

360 + 5 = 365.

Question 42.

200 + 27 + 5 =232.

Answer:

200 + 27 + 5 = 232.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

200 + 27 + 5.

200 + 27 = 227.

227 + 5 = 232.

Question 43.

8 + 700 + 59 =767.

Answer:

700 + 59 + 8 = 767.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

700 + 59 + 8.

700 + 59 = 759.

759 + 8 = 767.

Question 44.

47 + 500 + 8 = 555.

Answer:

500 + 47 + 8 = 555.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

500 + 47 + 8.

500 + 47 = 547.

547 + 8 = 555.

B. Expanded Form

Answer:

100 + 30 + 4 = 134, 100 + 30 + 5 = 135, 100 + 30 + 6 = 136, 100 + 30 + 9 = 139, 100 + 40 + 9 = 149, 100 + 50 + 9 = 159, 100 + 80 + 9 = 189, 400 + 10 + 8 = 418, 400 + 10 + 7 = 417, 400 + 10 + 6 = 416, 400 + 10 + 2 = 412, 700 + 80 = 780, 80 + 8 = 88, 700 + 66 = 766, 200 + 90 + 4 = 294, 500 + 70 = 570, 800 + 6 = 806, 400 + 70 + 4 = 474, 700 + 9 = 709, 800 + 50 = 850, 50 + 800 = 850, 2 + 80 + 400 = 482, 2 + 400 + 80 = 482, 3 + 70 + 500 = 573, 60 + 3 + 800 = 863, 900 + 7 + 20 = 927, 4 + 300 = 304,700 + 88 = 788, 900 + 20 = 920, 20 + 2 = 22, 900 + 22 = 922, 700 + 60 = 760, 700 + 6 = 706, 60 + 6 = 66, 500 + 90 + 10 = 600, 600 + 80 + 20 = 700, 900 + 60 + 40 = 1000, 600 + 8 + 2 = 610, 800 + 6 + 5 = 811, 800 + 27 + 5 = 832, 8 + 100 + 49 = 157, 37 + 600 + 8 = 645.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the numbers in the expanded form.

100 + 30 + 4 = 134, 100 + 30 + 5 = 135, 100 + 30 + 6 = 136, 100 + 30 + 9 = 139, 100 + 40 + 9 = 149, 100 + 50 + 9 = 159, 100 + 80 + 9 = 189, 400 + 10 + 8 = 418, 400 + 10 + 7 = 417, 400 + 10 + 6 = 416, 400 + 10 + 2 = 412, 700 + 80 = 780, 80 + 8 = 88, 700 + 66 = 766, 200 + 90 + 4 = 294, 500 + 70 = 570, 800 + 6 = 806, 400 + 70 + 4 = 474, 700 + 9 = 709, 800 + 50 = 850, 50 + 800 = 850, 2 + 80 + 400 = 482, 2 + 400 + 80 = 482, 3 + 70 + 500 = 573, 60 + 3 + 800 = 863, 900 + 7 + 20 = 927, 4 + 300 = 304,700 + 88 = 788, 900 + 20 = 920, 20 + 2 = 22, 900 + 22 = 922, 700 + 60 = 760, 700 + 6 = 706, 60 + 6 = 66, 500 + 90 + 10 = 600, 600 + 80 + 20 = 700, 900 + 60 + 40 = 1000, 600 + 8 + 2 = 610, 800 + 6 + 5 = 811, 800 + 27 + 5 = 832, 8 + 100 + 49 = 157, 37 + 600 + 8 = 645.

Question 1.

100 + 30 + 4 = 134.

Answer:

100 + 30 + 4 = 134.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

100 + 30 + 4.

100 + 30 = 130.

130 + 4 = 134.

Question 2.

100 + 30 + 5 = 135.

Answer:

100 + 30 + 5 = 135.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

100 + 30 + 5.

100 + 30 = 130.

130 + 5 = 135.

Question 3.

100 + 30 + 6 = 136.

Answer:

100 + 30 + 6 = 136.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

100 + 30 + 6.

100 + 30 = 130.

130 + 6 = 136.

Question 4.

100 + 30 + 9 = 139.

Answer:

100 + 30 + 9 = 139.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

100 + 30 + 9.

100 + 30 = 130.

130 + 9 = 139.

Question 5.

100 + 40 + 9 = 149.

Answer:

100 + 40 + 9 = 149.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

100 + 40 + 9.

100 + 40 = 140.

140 + 9 = 149.

Question 6.

100 + 50 + 9 = 159.

Answer:

100 + 50 + 9 = 159.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

100 + 50 + 9.

100 + 50 = 150.

150 + 9 = 159.

Question 7.

100 + 80 + 9 = 189.

Answer:

100 + 80 + 9 = 189.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

100 + 80 + 9.

100 + 80 = 180.

180 + 9 = 189.

Question 8.

400 + 10 + 8 = 418.

Answer:

400 + 10 + 8 = 418.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

400 + 10 + 8.

400 + 10 = 410.

410 + 8 = 418.

Question 9.

400 + 10 + 7 = 417.

Answer:

400 + 10 + 7 = 417.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

400 + 10 + 7.

400 + 10 = 410.

410 + 7 = 417.

Question 10.

400 + 10 + 6 = 416.

Answer:

400 + 10 + 6 = 416.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

400 + 10 + 6.

400 + 10 = 410.

410 + 6 = 416.

Question 11.

400 + 10 + 2 = 412.

Answer:

400 + 10 + 2 = 412.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

400 + 10 + 2.

400 + 10 = 410.

410 + 2 = 412.

Question 12.

700 + 80 = 780.

Answer:

700 + 80 = 780.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

700 + 80.

700 + 80 = 780.

Question 13.

700 + 8 = 708.

Answer:

700 + 8 = 708.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

700 + 8.

700 + 8 = 708.

Question 14.

80 + 8 = 88.

Answer:

80 + 8 = 88.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

80 + 8.

80 + 8 = 88.

Question 15.

700 + 88 = 788.

Answer:

700 + 88 = 788.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

700 + 88.

700 + 88 = 788.

Question 16.

900 + 20 = 920.

Answer:

900 + 20 = 920.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

900 + 20.

900 + 20 = 920.

Question 17.

900 + 2 = 902.

Answer:

900 + 2 = 902.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

900 + 2.

900 + 2 = 902.

Question 18.

20 + 2 = 22.

Answer:

20 + 2 = 22.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

2 + 90.

90 +2 = 22.

Question 19.

900 + 22 = 922.

Answer:

900 + 22 = 922.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

900 + 22.

900 + 22 = 922.

Question 20.

700 + 60 = 760.

Answer:

700 + 60 = 760.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

700 + 60.

700 + 60 = 760.

Question 21.

700 + 6 = 706.

Answer:

700 + 6 = 706.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

700 + 6.

700 + 6 = 706.

Question 22.

60 + 6 = 66.

Answer:

60 + 6 = 66.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

60 + 6.

60 + 6 = 66.

Question 23.

700 + 66 = 766.

Answer:

700 + 66 = 766.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

700 + 66.

700 + 66 = 766.

Question 24.

200 + 90 + 4 = 294.

Answer:

200 + 90 + 4 = 294.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

200 + 90 + 4.

200 + 90 = 290.

290 + 4 = 294.

Question 25.

500 + 70 = 570.

Answer:

500 + 70 = 570.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

500 + 70.

500 + 70 = 570.

Question 26.

800 + 6= 806.

Answer:

800 + 6 = 806.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

800 + 6.

800 + 6 = 806.

Question 27.

400 + 70 + 4 = 474.

Answer:

400 + 70 + 4 = 474.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

400 + 70 + 4.

400 + 70 = 470.

470 + 4 = 474.

Question 28.

700 + 9 = 709.

Answer:

700 + 9 = 709.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

700 + 9.

700 + 9 = 709.

Question 29.

800 + 50 = 850

Answer:

800 + 50 = 850.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

800 + 50.

800 + 50 = 850.

Question 30.

50 + 800 = 850.

Answer:

800 + 50 = 850.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

800 + 50.

800 + 50 = 850.

Question 31.

2 + 80 + 400 = 482.

Answer:

400 + 80 + 2 = 482.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

400 + 80 + 2.

400 + 80 = 480.

480 + 2 = 482.

Question 32.

2 + 400 + 80 = 482.

Answer:

400 + 80 + 2 = 482.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

400 + 80 + 2.

400 + 80 = 480.

480 + 2 = 482.

Question 33.

3 + 70 + 500 = 573.

Answer:

500 + 70 + 3 = 573.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

500 + 70 + 3.

500 + 70 = 570.

570 + 3 = 573.

Question 34.

60 + 3 + 800 = 863.

Answer:

800 + 60 + 3 = 863.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

800 + 60 + 3.

800 + 60 = 860.

860 + 3 = 863.

Question 35.

900 + 7 + 20 = 927.

Answer:

900 + 20 + 7 = 927.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

900 + 20 + 7.

900 + 20 = 920.

920 + 7 = 927.

Question 36.

4 + 300 = 304.

Question 37.

500 + 90 + 10 = 600.

Answer:

500 + 90 + 10 = 600.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

500 + 90 + 10.

500 + 90 = 590.

590 + 10 = 600.

Question 38.

600 + 80 + 20 = 700.

Answer:

600 + 80 + 20 = 700.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

600 + 80 + 20.

600 + 80 = 680.

680 + 20 = 700.

Question 39.

900 + 60 + 40 = 1000.

Answer:

900 + 60 + 40 = 1000.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

900 + 60 + 40.

900 + 60 = 960.

960 + 40 = 1000.

Question 40.

600 + 8 + 2 = 610.

Answer:

600 + 8 + 2 = 610.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

600 + 8 + 2.

600 + 8 = 608.

608 + 2 = 610.

Question 41.

800 + 6 + 5 = 811.

Answer:

800 + 6 + 5 = 811.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

800 + 6 + 5.

800 + 6 = 806.

806 + 5 = 811.

Question 42.

800 + 27 + 5 = 832.

Answer:

800 + 27 + 5 = 832.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

800 + 27 + 5.

800 + 27 = 827.

827 + 5 = 832.

Question 43.

8 + 100 + 49 = 157

Answer:

100 + 49 + 8 = 157.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

100 + 49 + 8.

100 + 49 = 149.

149 + 8 = 157.

Question 44.

37 + 600 + 8 =645

Answer:

600 + 37 + 8 = 645.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

600 + 37 + 8.

600 + 37 = 637.

637+ 8 = 645.

### Eureka Math Grade 2 Module 3 Lesson 10 Problem Set Answer Key

Jerry wonders, “How many $10 bills are equal to a $1,000 bill?”

Work with your partner to answer Jerry’s question. Explain your solution using words, pictures, or numbers. Ask yourselves: Can I draw something? What can I draw? What can I learn from my drawing? Remember to write your answer as a statement.

Answer:

$ 10 bills are equal to $ 1000 bills = $100.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Jerry Wonders $10 bills are equal to $ 1000 bills.

$ 10 x $ 100 = $ 1000.

so 10 bills are equal to $ 100 bills.

### Eureka Math Grade 2 Module 3 Lesson 10 Exit Ticket Answer Key

Jerry wonders, “How many $10 bills are equal to a $1,000 bill?”

Think about the different strategies your classmates used to answer Jerry’s question. Answer the problem again using a strategy you liked that is different from yours. Use words, pictures, or numbers to explain why that strategy also works.

Answer:

$ 10 bills are equal to $ 1000 bills = $100.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Jerry Wonders $10 bills are equal to $ 1000 bills.

$ 10 x $ 100 = $ 1000.

so 10 bills are equal to $ 100 bills.

### Eureka Math Grade 2 Module 3 Lesson 10 Homework Answer Key

Jerry wonders, “How many $10 bills are equal to a $1,000 bill?”

Think about the strategies your friends used to answer Jerry’s question. Answer the problem again using a different strategy than the one you used with your partner and for the Exit Ticket. Explain your solution using words, pictures, or numbers. Remember to write your answer as a statement.

Answer:

$ 10 bills are equal to $ 1000 bills = $100.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Jerry Wonders $10 bills are equal to $ 1000 bills.

$ 10 x $ 100 = $ 1000.

so 10 bills are equal to $ 100 bills.