Eureka’s Math Answer Key for Grade 2 meets the content and intent of the School Curriculum. By using the Eureka Math Answers Grade 2 you can understand the topics easily. so, the students who wish to improve their math skills can go through our Eureka Grade 2 Answer Key pdf.

## Engage NY Eureka Math 2nd Grade Module 3 End of Module Assessment Answer Key

People of highly subject expertise prepared the solutions in a concise manner for easy grasping. The ace up your preparation using the Eureka Math Book 2nd Grade Answer Key. By using the Eureka Math Answers Grade 2 you can understand the concepts in depth and score the highest marks in the exam.

### Eureka Math Grade 2 Module 3 End of Module Assessment Answer Key

Question 1.

a. Represent 403 using place value disks.

Answer:

400 + 3 = 403.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

represent 403 using place value disks.

4 hundreds = 4 x 100.

4 x 100 = 400.

3 ones = 3 x 1.

3 x 1 = 3.

400 + 3 = 403.

b. Write 403 in expanded form. _____400___+___3___________

Answer:

400 + 3 = 403.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

represent 403 using place value disks.

4 hundreds = 4 x 100.

4 x 100 = 400.

3 ones = 3 x 1.

3 x 1 = 3.

400 + 3 = 403.

c. Write 403 in word form. _________four_hundred___three_______________

Answer:

Word form = four hundred three.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write 403 in word form.

403.

four hundred three.

400 + 3 = 403.

Question 2.

Write each number in standard form.

a. 2 hundreds 3 tens 5 ones = __235______

Answer:

235.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

2 hundred 3 tens 5 ones.

2 x 100 = 200.

3 x 10 = 30.

5 x 1 = 5.

200 + 30 + 5 = 235.

b. 6 tens 1 hundred 8 ones = ___618_____

Answer:

618.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

6 hundred 1 tens 8 ones.

6 x 100 = 600.

1 x 10 = 10.

8 x 1 = 8.

600 + 10 + 8 = 618.

c. 600 + 4 + 30 = _670_______

Answer:

670.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

6 hundred 7 tens 0 ones.

6 x 100 = 600.

7 x 10 = 70.

0 x 1 = 0.

600 + 70 + 0 = 670.

d. 80 + 400 = ___480_____

Answer:

480.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

4 hundred 8 tens 0 ones.

4 x 100 = 400.

8 x 10 = 80.

0 x 1 = 0.

400 + 80 + 0 = 480.

e. Two hundred thirteen = __213______

Answer:

213.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

2 hundred 1 tens 3 ones.

2 x 100 = 200.

1 x 10 = 10.

3 x 1 = 3.

200 + 10 + 3 = 213.

f. Seven hundred thirty = _730_______

Answer:

730.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

7 hundred 3 tens 0 ones.

7 x 100 = 700.

3 x 10 = 30.

0 x 1 = 0.

700 + 30 + 0 = 730.

Question 3.

Complete each statement.

a. 10 tens = ___1____ hundred

Answer:

10 tens = 1 hundred.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

10 tens = 10 x 10.

10 x 10 = 100.

10 tens = 100.

b. 10 ones = ___1____ ten

Answer:

10 ones = 1 ten.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

10 ones = 10 x 1.

10 x 1 = 10.

10 ones = 10.

c. __10____ tens = 1 hundred

Answer:

10 tens = 1 hundred.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

10 tens = 10 x 10.

10 x 10 = 100.

10 tens = 100.

d. 160 = ___16____ tens

Answer:

16 tens = 160.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

10 tens = 10 x 10.

10 x 10 = 100.

16 tens = 160.

Question 4.

Write the total amount of money shown in each group in the space below.

a.

_____730_________

Answer:

730.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

7 hundred 3 tens 0 ones.

7 x 100 = 700.

3 x 10 = 30.

0 x 1 = 0.

700 + 30 + 0 = 730.

b.

______55_________

Answer:

55.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

5 tens 5 ones.

5 x 10 = 50.

5 x 1 = 5.

50 + 5 = 55.

c.

____505____________

Answer:

505.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

5 hundred 0 tens 5 ones.

5 x 100 = 500.

0 x 10 = 0.

5 x 1 = 5.

500 + 0 + 5 = 505.

d. Write one way you can skip-count by tens and hundreds from 150 to 410.

Answer:

The number is 410.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

skip-count by tens and hundreds.

150 + 200 = 350.

350 + 60 = 410.

Question 5.

Compare.

a. 456 ___<_____ 465

Answer:

456 < 465.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

compare the numbers.

456 is less than 465.

456 < 465.

b. 10 tens ___>_____ 99

Answer:

100 > 99.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

compare the numbers.

99 is less than 100.

100 > 99.

c. 60 + 800 __>______ Eight hundred sixteen

Answer:

860 > 816.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

compare the numbers.

860 is greater than 816.

860 > 816.

d. 23 tens 7 ones __=______ 237

Answer:

237 = 237.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

compare the numbers.

237 is equal to 237.

237 = 237.

e. 50 + 9 + 600 ____=____ 9 ones 65 tens

Answer:

659 = 659.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

compare the numbers.

659 is equal to 659.

659 = 659.