Engage NY Eureka Math 3rd Grade Module 2 Lesson 17 Answer Key
Eureka Math Grade 3 Module 2 Lesson 17 Sprint Answer Key
A
Round to the Nearest Ten
Question 1.
21 ≈
Answer:
21 ≈ 20
Question 2.
31 ≈
Answer:
31≈30
Question 3.
41 ≈
Answer:
41≈40
Question 4.
81 ≈
Answer:
81≈80
Question 5.
59 ≈
Answer:
59≈60
Question 6.
49 ≈
Answer:
49≈50
Question 7.
39 ≈
Answer:
39≈40
Question 8.
19 ≈
Answer:
19≈20
Question 9.
36 ≈
Answer:
36≈40
Question 10.
34 ≈
Answer:
34≈30
Question 11.
56 ≈
Answer:
56≈60
Question 12.
54 ≈
Answer:
54≈50
Question 13.
77 ≈
Answer:
77≈80
Question 14.
73 ≈
Answer:
73≈70
Question 15.
68 ≈
Answer:
68≈70
Question 16.
62 ≈
Answer:
62≈60
Question 17.
25 ≈
Answer:
25≈30
Question 18.
35 ≈
Answer:
35≈40
Question 19.
45 ≈
Answer:
45≈50
Question 20.
75 ≈
Answer:
75≈80
Question 21.
85 ≈
Answer:
85≈90
Question 22.
15 ≈
Answer:
15≈20
Question 23.
79 ≈
Answer:
79≈80
Question 24.
89 ≈
Answer:
89≈90
Question 25.
99 ≈
Answer:
99≈100
Question 26.
109 ≈
Answer:
109≈110
Question 27.
119 ≈
Answer:
119≈120
Question 28.
149 ≈
Answer:
149≈150
Question 29.
311 ≈
Answer:
311≈310
Question 30.
411 ≈
Answer:
411≈410
Question 31.
519 ≈
Answer:
519≈520
Question 32.
619 ≈
Answer:
619≈620
Question 33.
629 ≈
Answer:
629≈630
Question 34.
639 ≈
Answer:
639≈640
Question 35.
669 ≈
Answer:
669≈670
Question 36.
969 ≈
Answer:
969≈970
Question 37.
979 ≈
Answer:
979≈980
Question 38.
989 ≈
Answer:
989≈990
Question 39.
999 ≈
Answer:
999≈1000
Question 40.
1,109 ≈
Answer:
1109≈1110
Question 41.
1,119 ≈
Answer:
1119≈1120
Question 42.
3,227 ≈
Answer:
3227≈3230
Question 43.
5,487 ≈
Answer:
5487≈5490
Question 44.
7,885 ≈
Answer:
7885≈7890
B
Round to the Nearest Ten
Question 1.
11 ≈
Answer:
11≈10
Question 2.
21 ≈
Answer:
21≈20
Question 3.
31 ≈
Answer:
31≈30
Question 4.
71 ≈
Answer:
71≈70
Question 5.
69 ≈
Answer:
69≈70
Question 6.
59 ≈
Answer:
59≈60
Question 7.
49 ≈
Answer:
49≈50
Question 8.
19 ≈
Answer:
19≈20
Question 9.
26 ≈
Answer:
26≈30
Question 10.
24 ≈
Answer:
24≈20
Question 11.
46 ≈
Answer:
46≈50
Question 12.
44 ≈
Answer:
44≈40
Question 13.
87 ≈
Answer:
87≈90
Question 14.
83 ≈
Answer:
83≈80
Question 15.
78 ≈
Answer:
78≈80
Question 16.
72 ≈
Answer:
72≈70
Question 17.
15 ≈
Answer:
15≈20
Question 18.
25 ≈
Answer:
25≈30
Question 19.
35 ≈
Answer:
35≈40
Question 20.
75 ≈
Answer:
75≈80
Question 21.
85 ≈
Answer:
85≈90
Question 22.
45 ≈
Answer:
45≈50
Question 23.
79 ≈
Answer:
79≈80
Question 24.
89 ≈
Answer:
89≈90
Question 25.
99 ≈
Answer:
99≈100
Question 26.
109 ≈
Answer:
109≈110
Question 27.
119 ≈
Answer:
119≈120
Question 28.
159 ≈
Answer:
159≈160
Question 29.
211 ≈
Answer:
211≈210
Question 30.
311 ≈
Answer:
311≈310
Question 31.
418 ≈
Answer:
418≈420
Question 32.
518 ≈
Answer:
518≈520
Question 33.
528 ≈
Answer:
528≈530
Question 34.
538 ≈
Answer:540
538≈
Question 35.
568 ≈
Answer:
568≈570
Question 36.
968 ≈
Answer:
968≈970
Question 37.
978 ≈
Answer:
978≈980
Question 38.
988 ≈
Answer:
988≈990
Question 39.
998 ≈
Answer:
998≈1000
Question 40.
1,108 ≈
Answer:
1108≈1110
Question 41.
1,118 ≈
Answer:
1118≈1120
Question 42.
2,337 ≈
Answer:
2337≈2340
Question 43.
4,578 ≈
Answer:
4578≈4580
Question 44.
8,785 ≈
Answer:
8785≈8790
Eureka Math Grade 3 Module 2 Lesson 17 Problem Set Answer Key
Question 1.
a. Find the actual sum either on paper or using mental math. Round each addend to the nearest hundred, and find the estimated sums.
Answer:
b. Look at the sums that gave the most precise estimates. Explain below what they have in common. You might use a number line to support your explanation.
Answer:
All of the numbers that i added were really close to the halfway point.In the sums that gave the most precise estimates, one number always rounded up and one number always rounded down.So, they balanced eachother out and gave the most precise estimate.
Part:A 451+249=700
451 500 249 200
500+200=700 It gave the same answer.
Question 2.
Janet watched a movie that is 94 minutes long on Friday night. She watched a movie that is 151 minutes long on Saturday night.
a. Decide how to round the minutes. Then, estimate the total minutes Janet watched movies on Friday and Saturday.
Answer:
The total minutes Janet watched movies on Friday and Saturday is about 240minutes.
Explanation:
94 ≈ 90
151 ≈ 150
150+90=240minutes
I decided to round the numbers to the nearest ten minutes and estimated that
the total minutes Janet watched movies on Friday and Saturday is 240minutes.
b. How much time did Janet actually spend watching movies?
Answer:
The time Janet actually spend watching movies is 245 minutes.
Explanation:
The time Janet actually spend watching movies is 94 minutes on friday and 151 minutes on saturday.
Add to find the total
94+151=245
The time Janet actually spend watching movies is 245 minutes.
c. Explain whether or not your estimated sum is close to the actual sum. Round in a different way, and see which estimate is closer.
Answer:
Yes, the estimated sum is close to the real sum when we rounded of he numbers to the nearest tens.Actual sum is 240 and the real sum is 245.
If we round of the numbers to nearest hundred the sum is not very close to the actual sum.
94 ≈ 100, 151 ≈ 200.
Question 3.
Sadie, a bear at the zoo, weighs 182 kilograms. Her cub weighs 74 kilograms.
a. Estimate the total weight of Sadie and her cub using whatever method you think best.
Answer:
250kilograms is the estimated total weight of Sadie and her cub
Explanation:
Using rounding to nearest tens
182 ≈ 180
74 ≈ 70
180+70=250
250kilograms is the estimated total weight of Sadie and her cub
b. What is the actual weight of Sadie and her cub? Model the problem with a tape diagram.
Answer:
256kilograms is the actual weight of Sadie and her cub.
Eureka Math Grade 3 Module 2 Lesson 17 Exit Ticket Answer Key
Jesse practices the trumpet for a total of 165 minutes during the first week of school. He practices for 245 minutes during the second week.
a. Estimate the total amount of time Jesse practices by rounding to the nearest 10 minutes.
Answer:
420 minutes is the total amount of time Jesse practices by rounding to the nearest 10 minutes.
Explanation:
165 ≈ 170
245 ≈ 250
170+250=420minutes
The total amount of time Jesse practices by rounding to the nearest 10 minutes is 420minutes.
b. Estimate the total amount of time Jesse practices by rounding to the nearest 100 minutes.
Answer:
400minutes is the total amount of time Jesse practices by rounding to the nearest 100 minutes.
Explanation:
165 ≈ 200
245 ≈ 200
200+200=400minutes
The total amount of time Jesse practices by rounding to the nearest 100 minutes is 240minutes.
c. Explain why the estimates are so close to each other.
Answer:
When we rounded of the numbers to the nearest hundreds one number is rounded up to the next hundred and one is rounded down to the previous hundred which made it balanced.So , both the estimates are close to each other.
Eureka Math Grade 3 Module 2 Lesson 17 Homework Answer Key
Question 1.
Cathy collects the following information about her dogs, Stella and Oliver.
Stella |
|
Time Spent Getting a Bath |
Weight |
36 minutes |
32 kg |
Oliver |
|
Time Spent Getting a Bath | Weight |
25 minutes | 7 kg |
Use the information in the charts to answer the questions below.
a. Estimate the total weight of Stella and Oliver.
Answer:
Weight of Stella and oliver are 32 and 7 kgs.
32 ≈ 30
7 ≈ 10
30+10=40kgs
Estimated total weight of Stella and Oliver is 40kg
b. What is the actual total weight of Stella and Oliver?
Answer:
Weight of Stella and oliver are 32 and 7 kgs
32+7=39kg
39kg is the actual total weight of Stella and Oliver.
c. Estimate the total amount of time Cathy spends giving her dogs a bath.
Answer:
Bath time of Stella and Oliver are 36minutes and 25minutes.
36 ≈ 40
25 ≈ 30
40+30=70minutes
The estimated total amount of time Cathy spends giving her dogs a bath is 70minutes.
d. What is the actual total time Cathy spends giving her dogs a bath?
Answer:
Bath time of Stella and Oliver are 36minutes and 25minutes
36+25=61minutes
The actual total time Cathy spends giving her dogs a bath is 61 minutes.
Answer:
e. Explain how estimating helps you check the reasonableness of your answers.
Answer:
We can use estimation to check for reasonableness with all numbers. When we use estimation, it won’t tell us whether we actually have the correct answer, but it will tell us if we’re close and our answer is probably right
Question 2.
Dena reads for 361 minutes during Week 1 of her school’s two-week long Read-A-Thon. She reads for 212 minutes during Week 2 of the Read-A-Thon.
a. Estimate the total amount of time Dena reads during the Read-A-Thon by rounding.
Answer:
Dena reads for 361 minutes during Week 1,for 212 minutes during Week 2
Round of to tens.
361 ≈ 360
212 ≈ 210
360+210=570minutes
The estimated total amount of time Dena reads during the Read-A-Thon by rounding is 570minutes.
b. Estimate the total amount of time Dena reads during the Read-A-Thon by rounding in a different way.
Answer:
Dena reads for 361 minutes during Week 1,for 212 minutes during Week 2
Round of to hundreds.
361 ≈ 400
212 ≈ 200
400+200=600minutes
The estimated total amount of time Dena reads during the Read-A-Thon by rounding is 600 minutes.
c. Calculate the actual number of minutes that Dena reads during the Read-A-Thon. Which method of rounding was more precise? Why?
Answer:
Dena reads for 361 minutes during Week 1,for 212 minutes during Week 2
361+212=573
The actual number of minutes that Dena reads during the Read-A-Thon is 573 minutes.
Rounding to the nearest tens was more precise as it is just 3 minutes more than the actual answer.