## Engage NY Eureka Math 2nd Grade Module 5 Lesson 7 Answer Key

### Eureka Math Grade 2 Module 5 Lesson 7 Problem Set Answer Key

Question 1.
Circle the student work that shows a correct solution to 543 + 290.

The correct solution is 853.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
circle the student work that shows a correct solution.
543 + 290.
543 + 10 = 553.
290 + 10 = 300.
553 + 300 = 853.
543 + 290 = 853.

Question 2.
Circle the student work that correctly shows a strategy to solve 721 – 490.

721 – 490 = 231.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
721 – 490.
721 + 10 = 731.
490 + 10 = 500.
731 – 500 = 231.

Fix the work that is incorrect by making a new drawing in the space below with a matching number sentence.

721 – 490 = 231.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
721 – 490.
721 + 10 = 731.
490 + 10 = 500.
731 – 500 = 231.

Question 3.
Two students solved 636 + 294 using two different strategies.

Explain which strategy would be easier to use when solving and why.
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________

The second method is very easy to understand.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
636 + 294.
636 = 630 + 6.
294 + 6 = 300.
300 + 630 = 930.
so the number bond method is easy.

Question 4.
Circle one of the strategies below, and use the circled strategy to solve 290 + 374.

 a. arrow way / number bond 290 + 374 = 664. 200 + 90 = 290. 300 + 70 + 4 = 374. 374 + 290 = 664. b. Solve:

290 + 374 = 664.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
290 + 374.
374 = 10 + 364.
290 + 10 = 300.
300 + 364 = 664.

c. Explain why you chose that strategy.
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________

The number bond method is very easy to solve and also understand.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
290 + 374.
374 = 10 + 364.
290 + 10 = 300.
300 + 364 = 664.
290 + 374 = 664.

### Eureka Math Grade 2 Module 5 Lesson 7 Exit Ticket Answer Key

Circle one of the strategies below, and use the circled strategy to solve 490 + 463.

 a. arrow way / number bond 490 + 463. 400 + 90 = 490. 400 + 60 + 3 = 463. 490 + 463 = 953. b. Solve:

490 + 463 = 953.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
490 + 463.
463 = 10 + 453.
490 + 10 = 500.
500 + 453 = 953.

c. Explain why you chose that strategy.
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________

The number bond method is very easy to solve and also understand.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
490 + 463.
463 = 10 + 453.
490 + 10 = 500.
500 + 453 = 953.

### Eureka Math Grade 2 Module 5 Lesson 7 Homework Answer Key

Question 1.
Solve each problem with a written strategy such as a tape diagram, a number bond, the arrow way, the vertical form, or chips on a place value chart.
a. 370 + 300 = __670___

370 + 300 = 670.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
370 + 300.
300 + 70 = 370.
370 + 300 = 670.

b. __362___ = 562 – 200

562 – 200 = 362.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
500 + 60 = 560.
560 + 2 = 562.
562 – 200 = 362.

c. __312____ + 500 = 812

312 + 500 = 812.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
300 + 10 + 2.
300 = 3 hundreds.
10 = 1 ten.
2 = 2 ones.
300 + 10 + 2 = 312.
312 + 500 = 812.

d. 230 – 190 = __40____

230 – 190 = 40.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
200 + 30 = 230.
100 + 90 = 190.
230 – 190 = 40.

e. __460____= 640 – 180

640 – 180 = 460.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
640 – 180.
600 + 40 = 640.
100 + 80 = 180.
640 – 180 = 460.

f. 450 – 290 = __160____

450 – 290 = 160.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
400 + 50 = 450.
200 + 90 = 290.
450 – 290 = 160.

Question 2.
Use the arrow way to complete the number sentences.
a. 420 – 230 = __190___ b.

420 – 230 = 190.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
use the arrow way to complete the number sentences.
420 – 230.
400 + 20 = 420.
200 + 30 = 230.
420 – 230 = 190.

b. 340 – 160 = ___180____ c.

340 – 160 = 180.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
use the arrow way to complete the number sentences.
300 + 40 = 340.
100 + 60 = 160.
340 – 160 = 180.

c. 710 – 350 = ___360_____

710 – 350 = 360.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
use the arrow way to complete the number sentences.
700 + 10 = 710.
300 + 50 = 350.
710 – 350 = 360.

Question 3.
Solve 667 + 295 using two different strategies.

 667 + 295. 667 = 662 + 5. 295 + 5 = 300. 662 + 300 = 962. 667 + 295 = 962.

______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________

667 + 295 = 962.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
667 + 295.
667 = 662 + 5.
295 + 5 = 300.
662 + 300 = 962.

Question 4.
Circle one of the strategies below, and use the circled strategy to solve 199 + 478.

 a. arrow way / number bond 199 + 478. 478 = 477 + 1. 199 + 1 = 200. 200 + 477 = 677. b. Solve:

______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________