## Engage NY Eureka Math 2nd Grade Module 5 Lesson 20 Answer Key

### Eureka Math Grade 2 Module 5 Lesson 20 Problem Set Answer Key

Question 1.

399 + 237 = _________

Answer:

399 + 237 = 636.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve the problem using two different strategies.

399 + 237.

I solved using the number bond.

my friend solved using the arrow way.

3 hundreds = 300.

9 tens = 90.

9 ones = 9.

300 + 90 + 9 = 399.

2 hundred = 200.

3 tens = 30.

7 ones = 7.

200 + 30 + 7 = 237.

399 + 237 = 636.

Question 2.

400 – 298 = ________

Answer:

400 – 298 = 102.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve the problem using two different strategies.

400 – 298.

I solved using the number bond.

my friend solved using the place value strategies.

4 hundred = 400.

2 hundred = 200.

9 tens = 90.

8 ones = 8.

200 + 90 + 8 = 298.

400 – 298 = 102.

Question 3.

548 + 181 = _________

Answer:

548 + 181 = 729.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve the problem using two different strategies.

548 + 181.

I solved using the number bond.

my friend solved using the place value strategies.

5 hundred = 500.

4 tens = 40.

8 ones = 8.

500 + 40 + 8 = 548.

1 hundred = 100.

8 tens = 80.

1 one = 1.

100 + 80 + 1 = 181.

548 + 181 = 729.

Question 4.

360 + ______ = 754

Answer:

754 – 360 = 394.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve the problem using two different strategies.

394 + 360.

I solved using the number bond.

my friend solved using the place value strategies.

3 hundred = 300.

6 tens = 60.

300 + 60 = 360.

3 hundred = 300.

9 tens = 90.

4 ones = 4.

300 + 90 + 4 = 394.

394 + 360 = 754.

Question 5.

862 – ______ = 690

Answer:

862 – 172 = 690.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve the problem using two different strategies.

862 – 172.

I solved using the number bond.

my friend solved using the place value strategies.

8 hundred = 800.

6 tens = 60.

2 ones = 2.

800 + 60 + 2 = 862.

1 hundred = 100.

7 tens = 70.

2 ones = 2.

100 + 70 + 2 = 172.

862 – 172 = 690.

### Eureka Math Grade 2 Module 5 Lesson 20 Exit Ticket Answer Key

Solve each problem using two different strategies.

Question 1.

299 + 156 = _________

Answer:

299 + 156 = 455.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve the problem using two different strategies.

299 + 156.

1st strategy is the number bond.

2nd strategy solved using the place value strategies.

2 hundred = 200.

9 tens = 90.

9 ones = 9.

200 + 90 + 9 = 299.

1 hundred = 100.

5 tens = 50.

6 ones = 6.

100 + 50 + 6 = 156.

299 + 156 = 455.

Question 2.

547 + ______ = 841

Answer:

547 + 294 = 841.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve the problem using two different strategies.

547 + 294.

1st strategy is the number bond.

2nd strategy solved using the place value strategies.

5 hundred = 500.

4 tens = 40.

7 ones = 7.

500 + 40 + 7 = 547.

2 hundred = 200.

9 tens = 90.

4 ones = 4.

200 + 90 + 4 = 294.

547 + 294 = 841.

### Eureka Math Grade 2 Module 5 Lesson 20 Homework Answer Key

Question 1.

456 + 244 = _________

Answer:

456 + 244 = 700.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve the problem using two different strategies.

456 + 244.

1st strategy is the number bond.

2nd strategy solved using the place value strategies.

4 hundred = 400.

5 tens = 50.

6 ones = 6.

400 + 50 + 6 = 456.

2 hundred = 200.

4 tens = 40.

4 ones = 4.

200 + 40 + 4 = 244.

456 + 244 = 700.

Question 2.

698 + ______ = 945

Answer:

698 + 247 = 945.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve the problem using two different strategies.

698 + 247.

1st strategy is the number bond.

2nd strategy solved using the place value strategies.

6 hundred = 600.

9 tens = 90.

8 ones = 8.

600 + 90 + 8 = 698.

698 + 247 = 945.

Circle a strategy to solve, and explain why you chose that strategy.

Question 3.

257 + 160 = _____

a. Arrow way or vertical form

b. Solve | Explanation: __________________________ __________________________ __________________________ __________________________ |

Answer:

257 + 160 = 317.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve the problem using arrow way or vertical form.

2 hundred = 200.

5 tens = 50.

7 ones = 7.

200 + 50 + 7 = 257.

1 hundred = 100.

6 tens = 60.

100 + 60 = 160.

257 – 160 = 317.

Question 4.

754 – 597 = _____

Answer:

754 – 597 = 157.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve the problem using arrow way or vertical form.

7 hundred = 700.

5 tens = 50.

4 ones = 4.

700 + 50 + 4 = 754.

5 hundred = 500.

9 tens = 90.

7 ones = 7.

500 + 90 + 7 = 597.

754 – 597 = 157.

a. Number bond or arrow way

b. Solve | Explanation: __________________________ __________________________ __________________________ __________________________ |

Answer:

754 – 597 = 157.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve the problem using arrow way or number bond.

7 hundred = 700.

5 tens = 50.

4 ones = 4.

700 + 50 + 4 = 754.

5 hundred = 500.

9 tens = 90.

7 ones = 7.

500 + 90 + 7 = 597.

754 – 597 = 157.