Eureka Math Answer Key for Grade 2 Chapter 29 meets the content and intent of the School Curriculum. By using the Eureka Math Answers Grade 2 Chapter 29, you can understand the topics easily. so, the students who wish to improve their math skills can go through our Eureka Grade 2 Chapter 29 Answer Key pdf

## Engage NY Eureka Math 2nd Grade Module 4 Lesson 29 Answer Key

People of highly subject expertise prepared the solutions in a concise manner for easy grasping. The ace up your preparation using the Eureka Math Book 2nd Grade Answer Key. By using the Eureka Math Answers Grade 2 Lesson 29, you can understand the concepts in depth and score the highest marks in the exam.

### Eureka Math Grade 2 Module 4 Lesson 29 Problem Set Answer Key

Question 1.

Solve each addition expression using both the totals below and new groups below methods. Draw a place value chart with chips and two different number bonds to represent each.

a. 27 + 19

Answer:

27 + 19 = 46.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve each addition expression using both the totals below and New groups below.

New Groups:

7 + 9 = 16.

20 + 10 = 30.

Totals below:

16 + 30 = 46.

b. 57 + 36

Answer:

57 + 36 = 93.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve each addition expression using both the totals below and New groups below.

New Groups:

7 + 6 = 13.

50 + 30 = 80.

Totals below:

13 + 80 = 93.

Question 2.

Add like units and record the totals below.

a.

Answer:

87 + 95 = 182.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add the units and record the totals below.

87 + 95.

7 + 5 = 12.

80 + 90 = 170.

170 + 12 = 182.

b

Answer:

106 + 24 = 130.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add the units and record the totals below.

106 + 24.

6 + 4 = 10.

0 + 20 = 20.

100 + 0 = 100.

100 + 20 + 10 = 130.

c.

Answer:

151 + 45 = 196.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add the units and record the totals below.

151 + 45.

1 + 5 = 6.

50 + 40 = 90.

100 + 0 = 100.

100 + 90 + 6 = 196.

d.

Answer:

126 + 72 = 198.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add the units and record the totals below.

126 + 72.

6 + 2 = 8.

70 + 20 = 90.

100 + 0 = 100.

100 + 90 + 8 = 198.

e.

Answer:

159 + 30 = 189.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add the units and record the totals below.

159 + 30.

9 + 0 = 9.

50 + 30 = 80.

100 + 0 = 100.

100 + 80 + 9 = 189.

f.

Answer:

108 + 91 = 199.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add the units and record the totals below.

108 + 91.

8 + 1 = 9.

0 + 90 = 90.

100 + 0 = 100.

100 + 90 + 9 = 199.

Eureka Math Grade 2 Module 4 Lesson 29 Exit Ticket Answer Key

Add like units and record the totals below.

Question 1.

Answer:

45 + 64 = 109.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add the units and record the totals below.

45 + 64.

5 + 4 = 9.

40 + 60 = 100.

100 + 9 = 109.

Question 2.

Answer:

109 + 72 = 181.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add the units and record the totals below.

109 + 72.

9 + 2 = 11.

0 + 70 = 70.

100 + 0 = 100.

100 + 70 + 11 = 181.

Question 3.

Answer:

144 + 58 = 202.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add the units and record the totals below.

144 + 58.

8 + 4 = 12.

40 + 50 = 90.

100 + 0 = 100.

100 + 90 + 12 = 202.

Question 4.

Answer:

48 + 27 = 75.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add the units and record the totals below.

48 + 27.

8 + 7 = 15.

40 + 20 = 60.

60 + 15 = 75.

### Eureka Math Grade 2 Module 4 Lesson 29 Homework Answer Key

Question 1.

Add like units and record the totals below.

a.

Answer:

48 + 27 = 75.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add the units and record the totals below.

48 + 27.

8 + 7 = 15.

40 + 20 = 60.

60 + 15 = 75.

b.

Answer:

118 + 73 = 191.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add the units and record the totals below.

118 + 73.

8 + 3 = 11.

10 + 70 = 80.

100 + 0 = 100.

100 + 80 + 11 = 191.

c.

Answer:

156 + 62 = 218.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add the units and record the totals below.

156 + 62.

6 + 2 = 8.

50 + 60 =110.

100 + 0 = 100.

100 + 110 + 8 = 218.

d.

Answer:

137 + 82 = 219.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add the units and record the totals below.

137 + 82.

7 + 2 = 9.

30 + 80 = 110.

100 + 0 = 100.

100 + 110 + 9 = 219.

e.

Answer:

147 + 35 = 182.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add the units and record the totals below.

147 + 35.

7 + 5 = 12.

40 + 30 = 70.

100 + 0 = 100.

100 + 70 + 12 = 182.

f.

Answer:

149 + 51 = 200.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add the units and record the totals below.

149 + 51.

9 + 1 = 10.

40 + 50 = 90.

100 + 0 = 100.

100 + 90 + 10 = 200.

g.

Answer:

188 + 22 = 210.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add the units and record the totals below.

188 + 22.

8 + 2 = 10.

80 + 20 = 100.

100 + 0 = 100.

100 + 100 + 10 = 210.

h.

Answer:

126 + 65 = 191.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add the units and record the totals below.

126 + 65.

6 + 5 = 11.

60 + 20 = 80.

100 + 0 = 100.

100 + 80 + 11 = 191.

Question 2.

Daniel counted 67 apples on one tree and 79 apples on another tree. How many apples were on both trees? Add like units and record the totals below to solve.

Answer:

67 + 79 = 146.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add the units and record the totals below.

67 + 79.

7 + 9 = 16.

60 + 70 = 130.

130 + 16 = 146.