Anyone who wishes to prepare Grade concepts can get a strong foundation by accessing the Eureka Math Book Answer Key. People of highly subject expertise prepared the solutions in a concise manner for easy grasping. Start answering all the questions given in Eureka Math Book Grade 2 Answer Key. Refer to our Eureka Math Answers Grade 2 chapter 24 to enhance your math skills and also to score good marks in the exams.

## Engage NY Eureka Math 2nd Grade Module 4 Lesson 24 Answer Key

### Eureka Math Grade 2 Module 4 Lesson 24 Problem Set Answer Key

Question 1.
Solve using mental math. If you cannot solve mentally, use your place value chart and place value disks.
a. 25 – 5 = ___20____ 25 – 6 = ___19___ 125 – 25 = ___100___ 125 – 26 = __119_____

25 – 5 = 20.
25 – 6 = 19.
125 – 25 = 100.
125 – 26 = 119.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
solve using mental math.
if you cannot solve mentally, use your place value chart and place value disks.
25 – 5 = 20.
25 – 6 = 19.
125 – 25 = 100.
125 – 26 = 119.

b. 160 – 50 = __110___ 160 – 60 = ___100___ 160 – 70 = __90____

160 – 50 = 110.
160 – 60 = 100.
160 – 70 = 90.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
solve using mental math.
if you cannot solve mentally, use your place value chart and place value disks.
160 – 50 = 110.
160 – 60 = 100.
160 – 70 = 90.

Question 2.
Solve using your place value chart and place value disks. Unbundle the hundred or ten when necessary. Circle what you did to model each problem.

a. 124 – 60 = __64____

I unbundled the hundred.            Yes                No
I unbundled a ten.            Yes                No

124 – 60 = 64.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
solve using your place value chart and place value disks.
unbundle the hundred or ten when necessary.
124 – 60 = 64.
64 + 60 = 124. b. 174 – 58 = __116____

I unbundled the hundred.            Yes                No
I unbundled a ten.            Yes                No

174 – 58 = 116.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
solve using your place value chart and place value disks.
unbundle the hundred or ten when necessary.
174 – 58 = 116.
116 + 58 = 174. c. 121 – 48 = __73____

I unbundled the hundred.            Yes                No
I unbundled a ten.            Yes                No

121 – 48 = 73.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
solve using your place value chart and place value disks.
unbundle the hundred or ten when necessary.
121 – 48 = 73.
73 + 48 = 121. d. 125 – 67 = __58____

I unbundled the hundred.            Yes                No
I unbundled a ten.            Yes                No

125 – 67 = 58.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
solve using your place value chart and place value disks.
unbundle the hundred or ten when necessary.
125 – 67 = 58.
58 + 67 = 125. e. 145 – 76 = __69____

I unbundled the hundred.           Yes                No
I unbundled a ten.            Yes                No

145 – 76 = 69.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
solve using your place value chart and place value disks.
unbundle the hundred or ten when necessary.
145 – 76 = 69.
69 + 76 = 145. f. 181 – 72 = __109____

I unbundled the hundred.            Yes                No
I unbundled a ten.            Yes                No

181 – 72 = 109.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
solve using your place value chart and place value disks.
unbundle the hundred or ten when necessary.
181 – 72 = 109.
72 + 109 = 181. g. 111 – 99 = ____12__

I unbundled the hundred.            Yes                No
I unbundled a ten.            Yes                No

111 – 99 = 12.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
solve using your place value chart and place value disks.
unbundle the hundred or ten when necessary.
111 – 99 = 12
12 + 99 = 111. h. 131 – 42 = __89____

I unbundled the hundred.            Yes                No
I unbundled a ten.            Yes                No

131 – 42 = 89.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
solve using your place value chart and place value disks.
unbundle the hundred or ten when necessary.
131 – 42 = 89.
89 + 42 = 131. i. 123 – 65 = ___58___

I unbundled the hundred.            Yes                No
I unbundled a ten.            Yes                No

123 – 65 = 58.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
solve using your place value chart and place value disks.
unbundle the hundred or ten when necessary.
123 – 65 = 58.
58 + 65 = 123. j. 132 – 56 = ___76___

I unbundled the hundred.            Yes                No
I unbundled a ten.            Yes                No

132 – 56 = 76.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
solve using your place value chart and place value disks.
unbundle the hundred or ten when necessary.
132 – 56 = 76.
76 + 56 = 132. k. 145 – 37 = ___108___

I unbundled the hundred.            Yes                No
I unbundled a ten.            Yes                No

145 – 37 = 108.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
solve using your place value chart and place value disks.
unbundle the hundred or ten when necessary.
145 – 37 = 108.
108 + 37 = 145. l. 115 – 48 = ___67___

I unbundled the hundred.            Yes                No
I unbundled a ten.            Yes                No

115 – 48 = 67.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
solve using your place value chart and place value disks.
unbundle the hundred or ten when necessary.
115 – 48 = 67.
67 + 48 = 115. Question 3.
There were 167 apples. The students ate 89 apples. How many apples were left?

The number of apples was left = 78.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
There were 167 apples.
The students ate 89 apples.
167 – 89 = 78.
so the number of apples were left = 78.

For early finishers:

Question 4.
Tim and John have 175 trading cards together. John has 88 cards.
a. How many cards does Tim have?

The number of cards does Tim has = 87.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Tim and John have 175 trading cards together.
John has 88 cards.
175 – 88 = 87.
so the number of cards does Tim has = 87.

b. Brady has 29 fewer cards than Tim. Have many cards does Brady have?

The number of cards does Brady has = 58 cards.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Brady has 29 fewer cards than Tim.
87 – 29 = 58.
so the number of cards does Brady has = 58 cards.

### Eureka Math Grade 2 Module 4 Lesson 24 Exit Ticket Answer Key

Solve using your place value chart and place value disks. Change 1 hundred for 10 tens and change 1 ten for 10 ones when necessary. Circle what you need to do to model each problem.

Question 1.
157 – 74 = __83____

I unbundled the hundred.            Yes                No
I unbundled a ten.           Yes                No

157 – 74 = 83.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
solve using your place value chart and place value disks.
unbundle the hundred or ten when necessary.
157 – 74 = 83.
83 + 74 = 157. Question 2.
124 – 46 = ___78___

I unbundled the hundred.            Yes                No
I unbundled a ten.            Yes                No

124 – 46 = 78.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
solve using your place value chart and place value disks.
unbundle the hundred or ten when necessary.
124 – 46 = 78.
78 + 46 = 124. ### Eureka Math Grade 2 Module 4 Lesson 24 Homework Answer Key

Question 1.
Solve using mental math. If you cannot solve mentally, use your place value chart and place value disks.
a. 38 – 8 = __30____ 38 – 9 = ___29___ 138 – 38 = __100____ 138 – 39 = __99_____

38 – 8 = 30.
38 – 9 = 29.
138 – 38 = 100.
138 – 39 = 99.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
solve using mental math.
if you cannot solve mentally, use your place value chart and place value disks.
38 – 8 = 30.
38 – 9 = 29.
138 – 38 = 100.
138 – 39 = 99.

b. 130 – 20 = _110_____ 130 – 30 = __100____ 130 – 40 = __90____

130 – 20 = 110.
130 – 30 = 100.
130 – 40 = 90.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
solve using mental math.
if you cannot solve mentally, use your place value chart and place value disks.
130 – 20 = 110.
130 – 30 = 100.
130 – 40 = 90.

Question 2.
Solve using your place value chart and place value disks. Unbundle the hundred or ten when necessary. Circle what you did to model each problem.
a. 115 – 50 = ___65___

I unbundled the hundred.            Yes                No
I unbundled a ten.            Yes                No

115 – 50 = 65.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
solve using your place value chart and place value disks.
unbundle the hundred or ten when necessary.
115 – 50 = 65.
65 + 50 = 115. b. 125 – 57 = ___68___

I unbundled the hundred.            Yes                No
I unbundled a ten.            Yes                No

125 – 57 = 68.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
solve using your place value chart and place value disks.
unbundle the hundred or ten when necessary.
125 – 57 = 68.
68 + 57 = 125. c. 88 – 39 = __49____

I unbundled the hundred.            Yes                No
I unbundled a ten.            Yes                No

88 – 39 = 49.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
solve using your place value chart and place value disks.
unbundle the hundred or ten when necessary.
88 – 39 = 49.
49 + 39 = 88. d. 186 – 39 = __147____

I unbundled the hundred.            Yes                No
I unbundled a ten.            Yes                No

186 – 39 = 147.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
solve using your place value chart and place value disks.
unbundle the hundred or ten when necessary.
186 – 39 = 147.
147 + 39 = 186. e. 162 – 85 = __77____

I unbundled the hundred.            Yes                No
I unbundled a ten.            Yes                No

162 – 85 = 77.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
solve using your place value chart and place value disks.
unbundle the hundred or ten when necessary.
162 – 85 = 77.
77 + 85 = 162. f. 172 – 76 = __96____

I unbundled the hundred.            Yes                No
I unbundled a ten.            Yes                No

172 – 76 = 96.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
solve using your place value chart and place value disks.
unbundle the hundred or ten when necessary.
172 – 76 = 96.
96 + 76 = 172. g. 121 – 89 = __32____

I unbundled the hundred.            Yes                No
I unbundled a ten.            Yes                No

121 – 89 = 32.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
solve using your place value chart and place value disks.
unbundle the hundred or ten when necessary.
121 – 89 = 32.
32 + 89 = 121. h. 131 – 98 = __23____

I unbundled the hundred.            Yes                No
I unbundled a ten.            Yes                No

131 – 98 = 23.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
solve using your place value chart and place value disks.
unbundle the hundred or ten when necessary.
131 – 98 = 23.
23 + 98 = 131. i. 140 – 65 = __75____

I unbundled the hundred.            Yes                No
I unbundled a ten.            Yes                No

140 – 65 = 75.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
solve using your place value chart and place value disks.
unbundle the hundred or ten when necessary.
140 – 65 = 75.
75 + 65 = 140. j. 150 – 56 = ___94___

I unbundled the hundred.            Yes                No
I unbundled a ten.            Yes                No

150 – 56 = 94.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
solve using your place value chart and place value disks.
unbundle the hundred or ten when necessary.
150 – 56 = 94.
94 + 56 = 150. k. 163 – 78 = ____85__

I unbundled the hundred.            Yes                No
I unbundled a ten.            Yes                No

163 – 78 = 85.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
solve using your place value chart and place value disks.
unbundle the hundred or ten when necessary.
163 – 78 = 85.
85 + 78 = 163. l. 136 – 87 = ___49___

I unbundled the hundred.            Yes                No
I unbundled a ten.             Yes                No

136 – 87 = 49.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
solve using your place value chart and place value disks.
unbundle the hundred or ten when necessary.
136 – 87 = 49.
49 + 87 = 136. Question 3.
96 crayons in the basket are broken. The basket has 182 crayons. How many crayons are not broken?