## Engage NY Eureka Math 4th Grade Module 5 Lesson 36 Answer Key

### Eureka Math Grade 4 Module 5 Lesson 36 Problem Set Answer Key

Question 1.

Draw a tape diagram to represent \(\frac{3}{4}+\frac{3}{4}+\frac{3}{4}+\frac{3}{4}\)

Write a multiplication expression equal to \(\frac{3}{4}+\frac{3}{4}+\frac{3}{4}+\frac{3}{4}\)

Answer:

4 x 3/4.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

\(\frac{3}{4}+\frac{3}{4}+\frac{3}{4}+\frac{3}{4}\).

3/4 + 3/4 + 3/4 + 3/4.

4 x 3/4.

4 x 4 = 16.

16 + 3 = 19.

19/4 = 4(3/4).

Question 2.

Draw a tape diagram to represent \(\frac{7}{12}+\frac{7}{12}+\frac{7}{12}\)

Write a multiplication expression equal to \(\frac{7}{12}+\frac{7}{12}+\frac{7}{12}\)

Answer:

3 x 7/12.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

\(\frac{3}{4}+\frac{3}{4}+\frac{3}{4}+\frac{3}{4}\).

7/12 + 7/12 + 7/12.

3 x 7/12.

12 x 3 = 36.

36 + 7 = 43.

43/12 = 3(7/12).

Question 3.

Rewrite each repeated addition problem as a multiplication problem and solve. Express the result as a mixed number. The first one has been started for you.

a. \(\frac{7}{5}+\frac{7}{5}+\frac{7}{5}+\frac{7}{5}\) = 4 × \(\frac{7}{5}\) = \(\frac{4 \times 7}{5}\) =

Answer:

4 x 7/5.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

\(\frac{3}{4}+\frac{3}{4}+\frac{3}{4}+\frac{3}{4}\).

7/5 + 7/5 + 7/5 + 7/5.

4 x 7/5.

5 x 4 = 20.

20 + 7 = 27.

27/5 = 4(7/5).

b. \(\frac{9}{10}+\frac{9}{10}+\frac{9}{10}\)

Answer:

3 x 9/10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

\(\frac{9}{10}+\frac{9}{10}+\frac{9}{10}\).

9/10 + 9/10 + 9/10.

3 x 9/10.

10 x 3 = 30.

30 + 9 = 39.

39/10 = 3(9/10).

c. \(\frac{11}{12}+\frac{11}{12}+\frac{11}{12}+\frac{11}{12}+\frac{11}{12}\)

Answer:

5 x 11/12.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

\(\frac{11}{12}+\frac{11}{12}+\frac{11}{12}+\frac{11}{12}\) +\frac{11}{12}[/latex].

11/12 + 11/12 + 11/12 + 11/12 +11/12.

5 x 11/12.

12 x 5 = 60.

60 + 11 = 71.

71/12 = 5(11/12).

Question 4.

Solve using any method. Express your answers as whole or mixed numbers.

a. 8 × \(\frac{2}{3}\)

Answer:

8 x 2/3.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

\(\frac{2}{3}+\frac{2}{3}+\frac{2}{3}+ \frac{2}{3} +\frac{2}{3} +\frac{2}{3} +\frac{2}{3} +\frac{2}{3}\).

2/3 + 2/3 + 2/3 + 2/3 + 2/3 + 2/3 + 2/3 +2/3.

8 x 2/3.

8 x 3 = 24.

24 + 2 = 26.

26/3 = 8(2/3).

b. 12 × \(\frac{3}{4}\)

Answer:

12 x 3/4.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

\(\frac{3}{4}+\frac{3}{4}+\frac{3}{4}+\frac{3}{4}\).

3/4 + 3/4 + 3/4 + 3/4.

12 x 3/4.

12 x 4 = 48.

48 + 3 = 51.

51/4 = 12(3/4).

c. 50 × \(\frac{4}{5}\)

Answer:

50 x 4/5.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

\(\frac{3}{4}+\frac{3}{4}+\frac{3}{4}+\frac{3}{4}\).

4/5 + 4/5 + 4/5 + 4/5.

50 x 4/5.

50 x 5 = 250.

250 + 4 = 254.

254/5 = 50(4/5).

d. 26 × \(\frac{7}{8}\)

Answer:

26 x 7/8.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

\(\frac{7}{8}+\frac{7}{8}+\frac{7}{8}+\frac{7}{8}\).

7/8 + 7/8 + 7/8 + 7/8.

26 x 7/8.

26 x 8 = 208.

208 + 7 = 215.

215/8 = 26(7/8).

Question 5.

Morgan poured \(\frac{9}{10}\) liter of punch into each of 6 bottles. How many liters of punch did she pour in all?

Answer:

The number of liters of punch did she pour in all = 5.4 liters.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Morgan poured 9/10 liter of punch into each of 6 bottles.

9/10 = 0.9.

0.9 x 6 = 5.4.

Question 6.

A recipe calls for \(\frac{3}{4}\) cup rice. How many cups of rice are needed to make the recipe 14 times?

Answer:

The number of cups of rice are needed to make the recipe 14 times = 10.5 cups.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

A recipe calls for 3/4 cup rice.

3/4 = 0.75.

0.75 x 14 = 10.5.

Question 7.

A butcher prepared 120 sausages using \(\frac{3}{8}\) pound of meat for each. How many pounds did he use in all?

Answer:

The number of pounds did he use in all =

Explanation:

In the above-given question,

given that,

A butcher prepared 120 sausages using 3/8 pound of meat for each.

3/8 = 0.375.

0.375 x 120.

45.

### Eureka Math Grade 4 Module 5 Lesson 36 Exit Ticket Answer Key

Solve using any method.

Question 1.

7 × \(\frac{3}{4}\)

Answer:

7 x 3/4.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

\(\frac{3}{4}+\frac{3}{4}+\frac{3}{4}+\frac{3}{4}\).

3/4 + 3/4 + 3/4 + 3/4.

7 x 3/4.

7 x 4 = 28.

28 + 3 = 31.

31/4 = 7(3/4).

Question 2.

9 × \(\frac{2}{5}\)

Answer:

9 x 2/5.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

\(\frac{2}{5}+\frac{2}{5}+\frac{2}{5}+\frac{2}{5}\).

2/5 + 2/5 + 2/5 + 2/5.

9 x 2/5.

9 x 5 = 45.

45 + 2 = 47.

47/5 = 9(2/5).

Question 3.

60 × \(\frac{5}{8}\)

Answer:

60 x 5/8.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

\(\frac{5}{8}+\frac{5}{8}+\frac{5}{8}+\frac{5}{8}\).

5/8 + 5/8 + 5/8 + 5/8.

60 x 5/8.

60 x 8 = 480.

480 + 5 = 485.

485/8 = 60(5/8).

## Eureka Math Grade 4 Module 5 Lesson 36 Homework Answer Key

Question 1.

Draw a tape diagram to represent \(\frac{2}{3}+\frac{2}{3}+\frac{2}{3}+\frac{2}{3}\)

Write a multiplication expression equal to \(\frac{2}{3}+\frac{2}{3}+\frac{2}{3}+\frac{2}{3}\)

Answer:

4 x 2/3.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

\(\frac{2}{3}+\frac{2}{3}+\frac{2}{3}+\frac{2}{3}\).

2/3 + 2/3 + 2/3 + 2/3.

4 x 2/3.

4 x 3 = 12.

12 + 2 = 14.

14/3 = 4(2/3).

Question 2.

Draw a tape diagram to represent \(\frac{7}{8}+\frac{7}{8}+\frac{7}{8}\)

Write a multiplication expression equal to \(\frac{7}{8}+\frac{7}{8}+\frac{7}{8}\)

Answer:

3 x 7/8.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

\(\frac{7}{8}+\frac{7}{8}+\frac{7}{8}\).

7/8 + 7/8 + 7/8.

3 x 7/8.

8 x 3 = 24.

24 + 7 = 31.

31/8 = 3(7/8).

Question 3.

Rewrite each repeated addition problem as a multiplication problem and solve. Express the result as a mixed number. The first one has been completed for you.

a. \(\frac{7}{5}+\frac{7}{5}+\frac{7}{5}+\frac{7}{5}\) = 4 × \(\frac{7}{5}\) = \(\frac{4 \times 7}{5}=\frac{28}{5}\) = 5\(\frac{3}{5}\)

b. \(\frac{7}{10}+\frac{7}{10}+\frac{7}{10}\)

Answer:

3 x 7/10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

\(\frac{7}{10}+\frac{7}{10}+\frac{7}{10}\).

7/10 + 7/10 + 7/10.

3 x 7/10.

10 x 3 = 30.

30 + 7 = 37.

37/10 = 3(7/10).

c. \(\frac{5}{12}+\frac{5}{12}+\frac{5}{12}+\frac{5}{12}+\frac{5}{12}+\frac{5}{12}\)

Answer:

6 x 5/12.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

\(\frac{5}{12}+\frac{5}{12}+\frac{5}{12}\).

5/12 + 5/12 + 5/12.

6 x 5/12.

12 x 6 = 72.

72 + 5 = 77.

77/12 = 6(5/12).

d. \(\frac{3}{8}+\frac{3}{8}+\frac{3}{8}+\frac{3}{8}+\frac{3}{8}+\frac{3}{8}+\frac{3}{8}+\frac{3}{8}+\frac{3}{8}+\frac{3}{8}+\frac{3}{8}+\frac{3}{8}\)

Answer:

12 x 3/8.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

\(\frac{3}{8}+\frac{3}{8}+\frac{3}{8}\).

3/8 + 3/8 + 3/8.

12 x 3/8.

8 x 12 = 72.

72 + 3 = 75.

75/8 = 12(3/8).

Question 4.

Solve using any method. Express your answers as whole or mixed numbers.

a. 7 × \(\frac{2}{9}\)

Answer:

7 x 2/9.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

\(\frac{2}{9}+\frac{2}{9}+\frac{2}{9}\).

2/9 + 2/9 + 2/9.

7 x 2/9.

7 x 9 = 63.

63 + 2 = 65.

65/9 = 7(2/9).

b. 11 × \(\frac{2}{3}\)

Answer:

11 x 2/3.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

\(\frac{2}{3}+\frac{2}{3}+\frac{2}{3}\).

2/3 + 2/3 + 2/3.

11 x 2/3.

11 x 3 = 33.

33 + 2 = 35.

35/3 = 11(2/3).

c. 40 × \(\frac{2}{6}\)

Answer:

40 x 2/6.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

\(\frac{2}{6}+\frac{2}{6}+\frac{2}{6}\).

2/6 + 2/6 + 2/6.

40 x 2/6.

40 x 6 = 240.

240 + 2 = 242.

242/6 = 40(2/6).

d. 24 × \(\frac{5}{6}\)

Answer:

24 x 5/6.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

\(\frac{5}{6}+\frac{5}{6}+\frac{5}{6}\).

5/6 + 5/6 + 5/6.

24 x 5/6.

24 x 6 = 144.

144 + 5 = 149.

149/6 = 24(5/6).

e. 23 × \(\frac{3}{5}\)

Answer:

23 x 3/5.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

\(\frac{3}{5}+\frac{3}{5}+\frac{3}{5}\).

3/5 + 3/5 + 3/5.

23 x 3/5.

23 x 5 = 115.

115 + 3 = 118.

118/3 = 23(3/5).

f. 34 × \(\frac{2}{8}\)

Answer:

34 x 2/8.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

\(\frac{2}{8}+\frac{2}{8}+\frac{2}{8}\).

2/8 + 2/8 + 2/8.

34 x 2/8.

34 x 8 = 272.

272 + 2 = 274.

274/8 = 34(2/8).

Question 5.

Coleton is playing with interlocking blocks that are each \(\frac{3}{4}\) inch tall. He makes a tower 17 blocks tall. How tall is his tower in inches?

Answer:

The tall is his tower in inches = 12.75 inches.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Coleton is playing with interlocking blocks that are each 3/4 inch tall.

He makes a tower 17 blocks tall.

3/4 = 0.75.

0.75 x 17 = 12.75 in.

Question 6.

There were 11 players on Mr. Maiorani’s softball team. They each ate \(\frac{3}{8}\) of a pizza. How many pizzas did they eat?

Answer:

The number of pizzas did they eat = 4.125.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

There were 11 players on Mr. Maiorani’s softball team.

They each ate 3/8 of a pizza.

3/8 = 0.375.

0.375 x 11 = 4.125

Question 7.

A bricklayer places 12 bricks end to end along the entire outside length of a shed’s wall. Each brick is \(\frac{3}{4}\) foot long. How many feet long is that wall of the shed?

Answer:

The feet long is that wall of the shed = 9 feet.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

A bricklayer places 12 bricks end to end along the entire outside length of a shed’s wall.

Each brick is 3/4 foot long.

3/4 = 0.75.

0.75 x 12 = 9.